Inspiracje dla rodziców dzieci szkolnych

Kategoria: Artykuły

CZYTANIE TO PODSTAWA

Jeżeli chcesz, żeby dziecko rozwijało swój sposób myślenia, kreatywność, wyobraźnię i koncentrację, zainspiruj je do czytania książek.
To bardzo ważne!

Czytaj dziecku codziennie ciekawe książki szczególnie, jeżeli dziecko nie lubi tego robić samodzielnie! Znajdźcie jakieś hobby i czytajcie o nim wspólnie. Dyskutujcie o tym, co czytacie, o postawach bohaterów, o życiu na innych kontynentach lub w innych czasach. Uzbrój się w cierpliwość, a zobaczysz, że dziecko z czasem samo chętnie sięgnie po książkę. Zacznie błyszczeć swoją wiedzą i wykaże się umiejętnością analizy i logicznego myślenia!

 DOBRA PAMIĘĆ W MINUTĘ

Jeśli chcesz szybko podnieść samoocenę swojego dziecka i sprawić, by miało większe zaufanie do własnych możliwości, naucz je mnemotechnik. Dzięki nim, wytrenujecie pamięć, koncentrację i wyobraźnię. Techniki Pamięciowe pobudzają twórczość i kreatywność, a ich najważniejszą zaletą jest prostota. Pierwszej mnemotechniki, Twoje dziecko może nauczyć się dosłownie w minutę! Zobaczysz, jak zadziwiająco dobrą pamięć ma Twoja pociecha, kiedy nauczy się z niej korzystać.

JUŻ NIGDY NIE ZAPOMNĘ CO MAM KUPIĆ W SKLEPIE!

Podyktuj dziecku listę zakupów: ziemniaki, arbuz, cukier, olej, jabłka, masło, świeża ryba na obiad, przecier pomidorowy, bułka tarta i kilka cytryn. Poproś teraz, żeby przypomniało sobie, co było do kupienia. Jest bardzo prawdopodobne, że Twoja pociecha nie zapamiętała wszystkiego. Oczywiście nie dlatego, że ma kiepską pamięć, ale dlatego, że nie potrafi jeszcze właściwie z niej korzystać. Kiedy do zapamiętywania użyjecie wyobraźni, wszystko zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Będziecie teraz wyobrażać sobie po kolei rzeczy do kupienia, rozmieszczone na własnym ciele.

Pierwsze na naszej liście są ziemniaki. Skojarz je ze stopami. Wyobraź sobie, że depczesz ugotowane ziemniaki, czujesz ich ciepło pod stopami, wychodzą między palcami u stóp... Przez chwilkę pobądź z tym obrazem... Drugi jest arbuz, a do zapamiętania posłużą nam kolana. Wyobraź sobie, że klęczysz na połówce arbuza... Twarda skórka arbuza chroni Twoje kolana Poczuj arbuz pod swoimi kolanami... Dalej mamy cukier i uda. Zobacz, że wysypałeś/aś cukier na uda, przesypuje się on po Twoich nogach... Olej i plecy masaż pleców ciepłym olejem... Kolejne są jabłka i brzuch. Wyobraź sobie jabłka rozgniatane na swoim brzuchu, ociekającym sokiem, zobacz ogryzki, pestki, ogonki, miąższ... Dalej masło i klatka piersiowa samodzielnie wymyśl obraz... Każdy obraz przez chwilę zobacz, poczuj... Szyja i ryba poczuj zimny dotyk ryby na szyi, albo ość w gardle... przecier pomidorowy na ustach... Peeling nosa z bułki tartej... Cytryna na czole...

Żeby teraz przypomnieć sobie listę zakupów, poproś dziecko, aby po kolei pomyślało o częściach swojego ciała... Co deptałeś/aś? Na czym klęcza łeś/aś? Co było na udach, a czym były posmarowane plecy? Co było na Twoim brzuchu, a co na klatce piersiowej? Co dotykało szyi i co trzymałeś/ aś w ustach? Co się działo z Twoim nosem i co pukało Cię w czoło? Jeżeli dobrze wyobraziliście sobie te obrazy, to teraz bez najmniejszych problemów, cała lista zakupów została odtworzona, prawda?

Dzięki treningom Technik Pamięciowych, można błyskawicznie rozwinąć świetną pamięć. Dziecko, które potrafi zapamiętać po kolei 2030 wyrazów, może wzbudzić podziw, nie tylko wśród rówieśników!

Źródło: Biuletyn Akademii Nauki

www.akademiabielsko.pl

Centrum Nauki i Muzyki

Kursy i warsztaty dla młodzieży i dorosłych:

Szkoła Muzyki Rozrywkowej
Kursy rozwoju i praca z zasobami

Centrum Nauki i Muzyki w sieci:

© Centrum Nauki i Muzyki              Regulamin płatności on-line